Poniedziałek, 1 Maja 2017 Imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony

Szukaj w portalu sochaczewianin.pl:
Z życia parafii Rębowo
16-06-2007 13:05

Powiększ zdjęcieObecny kościół w Rębowie pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela pochodzi prawdopodobnie z XVI wieku. Samodzielna parafia została erygowana w roku 1910 przez błogosławionego arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego. Później nastąpiła "unia personalna" z parafią Wyszogród, trwająca do 20 maja 1973 roku, kiedy to ówczesny biskup płocki Bogdan Sikorski mianował proboszczem ks. W. Borkowskiego.
Przez ostatni rok w rębowskiej parafii niemało się działo. Wymieńmy tylko niektóre akcje duszpasterskie i gospodarcze.
Imponująco wypadło ubiegłoroczne poświęcenie pól tzw. Emaus. Zaangażowana była szczególnie straż i orkiestra strażacka, a także radni i sołtysi. To wspaniała impreza z wielką historią, niewątpliwie warta pielęgnowania.
W lipcu miało miejsce święcenie samochodów i innych pojazdów mechanicznych. Prawie wszyscy mieszkańcy parafii poświęcili swoje wehikuły. Zapewne tak samo będzie za kilka tygodni, kiedy obchodzić będziemy liturgiczne wspomnienie św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących.
Tegoroczna Msza rezurekcyjna i procesja wielkanocna w parafii miały szczególny wymiar. W Rębowie jest bowiem wieloletni zwyczaj polegający na szczególnym zaangażowaniu się strażaków i orkiestry strażackiej w dni paschalne. Strażacy z Rębowa i Grodkowa najpierw gorliwie adorują Grób Pański, następnie tworzą asystę procesyjną podczas procesji wielkanocnej, a po Mszy rezurekcyjnej udają się krokiem marszowym do remizy, by wspólnie – także z udziałem Księdza Proboszcza i zaproszonych gości - podzielić się poświęconym jajkiem.
W maju obchodziliśmy uroczyście dzień św. Floriana, patrona strażaków. W kościele odprawiona została uroczysta Msza święta z udziałem strażaków i wspaniałej rębowskiej orkiestr strażackiej. Po zakończeniu Eucharystii, strażacy stanowi asystę procesyjną, potem złożone zostały kwiaty na grobach zmarłych strażaków na miejscowym cmentarzu. Uroczystości zakończył piknik przy remizie, na początku którego Ksiądz Proboszcz poświęcił nowe pompy gaśnicze.
Parafia w Rębowie choć nie należy do największych w płockiej diecezji, ma jednak własną gazetkę parafialną, która ukazuje się regularnie w każdą niedzielę. Jej tytuł brzmi „List parafialny”. Ukazało się już 80 numerów. Cotygodniowy nakład wynosi dwieście egzemplarzy, z racji uroczystości odpustowych i komunijnych przekracza nawet trzysta.
Na ławkach w kościele położona została tapicerka. Dzięki temu w kościele jest ładniej, wygodniej jest słuchać słowa Bożego a w okresie zimowym także cieplej. Kościół wzbogacił się o dwa znacznej wielkości obrazy przedstawiające Matkę Bożą Nieustającej Pomocy oraz płockich męczenników arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego i biskupa pomocniczego Leona Wetmańskiego namalowane przez artystę z Gdyni pana Bogumiła Kowalskiego. Mamy nowy, piękny krzyż procesyjny. Odnowiono szereg naczyń liturgicznych. Zakupiono nowy chodnik dywanowy o długości 15 metrów leżący wzdłuż kościoła, jeden żyrandol, kilka ornatów.
Przy plebani i na cmentarzu, za zgodą urzędu gminy i konserwatora zabytków usunięte zostały przez firmę alpinistyczną cztery chore drzewa, które zagrażały ludziom i pomnikom na cmentarzu.
Jeśli Bóg pozwoli, niebawem rozpoczniemy malowanie świątyni. Do tego poważnego, także pod względem finansowym przedsięwzięcia przygotowujemy się od paru miesięcy. Mamy już wszelkie potrzebne zgody wydane przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Kurię Diecezjalną Płocką.
Trwają nieustanne porządki wokół kościoła, plebani i przy Pomniku Niepodległości.
Proboszcz przygotowuje do druku liczącą ponad 200 stron książkę o parafii w Rębowie. Ukaże się ona w sierpniu, w sam raz na odpust św. Rocha.
Niech to podsumowanie ostatnich dwunastu miesięcy będzie podziękowaniem dla parafian rębowskich za ich zaangażowanie w sprawy swojej parafii. Pragnę też podziękować wielu życzliwym ludziom spoza parafii, różnym instytucjom, radnym, Panu Staroście i Panu Burmistrzowi.
Ks. Jan Augustynowicz


(0 głosów)
  
komentarze (0)
Dodaj swoja opinię

Pseudonim:
Zarejestruj się tutaj

Komentarz:


* Przed dodaniem komentarza zapoznaj się z regulaminem

Reklamy

Copyright © 2006 - 2017 Milenium Media


ZAPRASZAMY DO BIURA REKLAMY PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL ORAZ EXPRESSU SOCHACZEWSKIEGO - Sochaczew ul. Żeromskiego 29 g. tel. 46 862 15 82, 46 862 43 96 ZAPRASZAMY DO BIURA REKLAMY PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL ORAZ EXPRESSU SOCHACZEWSKIEGO - Sochaczew ul. Żeromskiego 29 g. tel. 46 862 15 82, 46 862 43 96 ZAPRASZAMY DO BIURA REKLAMY PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL ORAZ EXPRESSU SOCHACZEWSKIEGO - Sochaczew ul. Żeromskiego 29 g. tel. 46 862 15 82, 46 862 43 96