Poniedziałek, 1 Maja 2017 Imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony

Szukaj w portalu sochaczewianin.pl:
Dom Chopina odzyskany
13-03-2008 10:28

Powiększ zdjęcieBogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego twierdzi, że 2010 rok – Rok Chopina, będzie prawdziwym sukcesem Polski. Niektórym trudno w to uwierzyć widząc, że czasu coraz mniej, zaś w Żelazowej Woli jak dotąd niewiele się dzieje. Postanowiliśmy, zatem sprawdzić, kiedy rozpocznie się długo zapowiadana rewaloryzacja parku w Żelazowej Woli.
Jak się dowiedzieliśmy, to niepewna sytuacja, związana z kwestią prawa własności do dworku i parku w Żelazowej Woli była przyczyną braku konkretnych działań w związku z przewidzianymi inwestycjami. Teraz, prawdopodobnie wszystko pójdzie sprawniej.
Wyrokiem sądu z 29. stycznia 2008 roku dworek oraz park w Żelazowej Woli stanie się własnością Skarbu Państwa, natomiast zarządcą będzie Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie. Wyrok nie jest jednak jeszcze prawomocny.
Dodajmy, że spór o własność dworku i parku toczył się od początku lat dziewięćdziesiątych. Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, zarządzające od kilkudziesięciu lat dworkiem chciało, przez zasiedzenie, przejąć na własność miejsce urodzin wielkiego kompozytora. Tak się stało wyrokiem sądu w 2001 roku. Jednak o prawa całego narodu do Żelazowej Woli zaczęła walczyć pianistka Teresa Rutkowska. Sprawą tą w 2004 roku zajął się Sąd Najwyższy. W 2005 roku została podpisana ugoda pomiędzy Towarzystwem, a państwem, na mocy, której Narodowy Instytut Fryderyka Chopina mógł przeprowadzić między innymi modernizację dworku. Zakończyła się ona w zeszłym roku. Instytut mógł także zorganizować konkurs na koncepcję rewaloryzacji parku w Żelazowej Woli wraz z obiektami obsługi turystów, administracji i zaplecza gospodarczego. Wygrało go biuro architektoniczne Bolesława Stelmacha. Projektant przedstawił gotowy projekt w listopadzie 2007 roku.
Jak dowiedzieliśmy się od Iwony Radziszewskiej, rzecznika prasowego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w przeciągu najbliższych tygodni zostanie ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy robót i zostaną rozpoczęte prace budowlane.
- Inwestycja w Żelazowej Woli ma pełne pokrycie w środkach programu rządowego oraz środkach Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z chwilą otrzymania pozwolenia na budowę, co powinno nastąpić w ciągu najbliższych tygodni, będzie ogłoszony przetarg na wykonawcę robót – powiedziała nam Iwona Radziszewska. Dodała także, iż trwają prace nad nową koncepcją stałej ekspozycji w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina. Będzie ona gotowa do końca 2009 roku.
- Prace muszą być wykonane do 2010 roku, czyli przed tą wielką rocznicą, gdyż inaczej inwestycja ta nie będzie miała, takiego jak powinna, sensu – powiedziała nam Joanna Polok, szefowa działu promocji w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina w Warszawie.
Należy także wspomnieć, że według informacji uzyskanych od Iwony Radziszewskiej, także w Brochowie mają się rozpocząć niedługo prace. Otóż, jak pisaliśmy przed tygodniem, na spotkaniu, które się dobyło pod koniec lutego, omawiano z projektantem inż. Bieleckim, koncepcję zamknięcia prac w części historycznej przyszłego centrum szkolenia dla młodych pianistów, czyli na terenie parku przylegającego do kościoła. Ta właśnie część realizacji ma pokrycie w budżecie programu rządowego „Dziedzictwo Fryderyka Chopina 2010” i będzie zakończona do końca 2009 roku. Część druga, na terenie położonym po przeciwnej stronie szosy i mieszczącym w przyszłości obiekt dydaktyczno-hotelarski, będzie realizowana później.
Ewelina Sibińska


(0 głosów)
  
komentarze (0)
Dodaj swoja opinię

Pseudonim:
Zarejestruj się tutaj

Komentarz:


* Przed dodaniem komentarza zapoznaj się z regulaminem

Reklamy

Copyright © 2006 - 2017 Milenium Media


ZAPRASZAMY DO BIURA REKLAMY PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL ORAZ EXPRESSU SOCHACZEWSKIEGO - Sochaczew ul. Żeromskiego 29 g. tel. 46 862 15 82, 46 862 43 96 ZAPRASZAMY DO BIURA REKLAMY PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL ORAZ EXPRESSU SOCHACZEWSKIEGO - Sochaczew ul. Żeromskiego 29 g. tel. 46 862 15 82, 46 862 43 96 ZAPRASZAMY DO BIURA REKLAMY PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL ORAZ EXPRESSU SOCHACZEWSKIEGO - Sochaczew ul. Żeromskiego 29 g. tel. 46 862 15 82, 46 862 43 96