Poniedziałek, 1 Maja 2017 Imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony

Szukaj w portalu sochaczewianin.pl:
Historia OSP Rębowo
30-10-2008 14:31

Powiększ zdjęcieOchotnicza Straż Pożarna w Rębowie ma już 100 lat. 13. lipca 2008 roku był dniem uroczystości jubileuszowej połączonej z nadaniem sztandaru rębowskiej jednostce i przekazaniem nowego samochodu strażackiego. Wydarzenie to miało niezwykły wymiar nie tylko dla mieszkańców Rębowa, ale i dla całej społeczności gminy Wyszogród.
Z okazji jubileuszu ukazała się niedawno monografia historyczna zatytułowana „100 lat OSP Rębowo”. Jej autorem jest ks. Jan Augustynowicz, pierwszy redaktor edycji płockiej tygodnika katolickiego „Niedziela”, autor dwunastu książek o problematyce religijnej, obecny proboszcz parafii Rębowo oraz współpracownik naszej redakcji.
Autor na kilkudziesięciu stronach przedstawił dzieje rębowskiej OSP. Pisząc ten tekst obficie korzystał z kroniki strażackiej prowadzonej przez wiele lat bardzo pięknie i rzetelnie przez śp. Marię Górecką. Dziś, kronikę strażacką równie wspaniale prowadzą Ewa Malicka i Katarzyna Smardzewska.
Henryk Klusiewicz, burmistrz Gminy i Miasta Wyszogród i jednocześnie prezes Zarządu Miejsko – Gminnego Oddziału OSP w Wyszogrodzie, w przedmowie do książki napisał m.in.: „Uroczystość ta była wyrazem wdzięczności za trudną i odpowiedzialną służbę, za poświęcenie i bohaterstwo podczas akcji ratowniczo-gaśniczych, które podejmują druhowie strażacy nie szczędząc sił i często własnego zdrowia. Pomoc drugiemu człowiekowi poprzez ratowanie życia, zdrowia i mienia to cel nadrzędny strażaków. Druhowie z OSP Rębowo zasłużyli na wysoką ocenę ze strony społeczeństwa, które postrzega ich, jako autentycznych obrońców, na których można liczyć w każdej trudnej sytuacji”.
Nic, więc dziwnego, że druh Marcin Boszko, prezes rębowskiej straży dziękuje wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji uroczystości, tym, którzy pomagają strażakom, władzom i lokalnej społeczności.
Na zakończenie, ks. Jan Augustynowicz gorąco pragnie podziękować burmistrzowi Wyszogrodu Henrykowi Klusiewiczowi, wiceburmistrzowi Mariuszowi Bieńkowi, prezesowi rębowskiej OSP Marcinowi Boszko i Katarzynie Madany za pomoc w przygotowaniu niniejszej książeczki.
Dodajmy jeszcze, że zdjęcia w książce są dziełem ks. Jana Augustynowicza, Wiesława Józefa Kowalskiego, Andrzeja Woźniaka i archiwum. Projekt okładki jest autorstwa ks. Jana Augustynowicza. Wydawcą publikacji jest Urząd Gminy i Miasta Wyszogród i Lokalna Grupa Działania „Razem dla Rozwoju”.
Waldemar Zakrzewski


(0 głosów)
  
komentarze (0)
Dodaj swoja opinię

Pseudonim:
Zarejestruj się tutaj

Komentarz:


* Przed dodaniem komentarza zapoznaj się z regulaminem

Reklamy

Copyright © 2006 - 2017 Milenium Media


ZAPRASZAMY DO BIURA REKLAMY PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL ORAZ EXPRESSU SOCHACZEWSKIEGO - Sochaczew ul. Żeromskiego 29 g. tel. 46 862 15 82, 46 862 43 96 ZAPRASZAMY DO BIURA REKLAMY PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL ORAZ EXPRESSU SOCHACZEWSKIEGO - Sochaczew ul. Żeromskiego 29 g. tel. 46 862 15 82, 46 862 43 96 ZAPRASZAMY DO BIURA REKLAMY PORTALU SOCHACZEWIANIN.PL ORAZ EXPRESSU SOCHACZEWSKIEGO - Sochaczew ul. Żeromskiego 29 g. tel. 46 862 15 82, 46 862 43 96